1 2
1-1 0:00:11 xa2tpu cura de la calvicie
9-10 10:14:55 Gość_5219 cqg4x3
28-8 21:51:33 Gość_5411 «link»
28-8 21:50:22 Gość_3621 «link»
18-8 20:26:31 Gość_6403 Basically had to stress Now i'm thankful that i happened upon your site.


«link»
16-7 20:17:59 Robert Ł. 8 VII 2015 - koncert "Toronto Childrens Chorus Chamber Choir" - w Bazylice św. Krzyża... na Krak. Przedm. Multi-etniczny w swym składzie , niejako „wszechświatowy” młody zespół wykonujący repertuar również ...ogólnoświatowy. Osobliwy eksperyment, który można było zobaczyć... niejako w działaniu. / 13 VII 2015 Sala Koncertowa UMFC : XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej - "Chaconne, folia, fandango". Tańce hiszpańskie XVIII wieku.
W inscenizacji z epoki. Piękne wprowadzenie : Pani Agaty Sapiechy. Wykonawcy: prof. E. Stefańska – klawesyn, R. Agnel, M. Matuszewska, D. Brojek – taniec. Miły wieczór. Wydarzenie bardzo klimatyczne. Wirtuozeria klawesynu... już dawno nie słyszałem tak ładnych wykonań na ten instrument. Samo w sobie miłe dla ucha i dla duszy, co nie zdarza się zawsze. No i piękny taniec ... z talentem aktorskim wykonawców. Nie za długi koncert, tak w sam raz... by zasmakować w pięknie... inscenizacji z odległych czasów, i przenieść to wrażenie w czas codzienny. /15 VII 2015 W ramach letniego cyklu Dziekanka - „Moniuszkowskie dedykacje” - pieśni polskie wieku XIX z towarzyszeniem fortepianu i skrzypiec. Charakterystyczna polska nuta epoki romantycznej, która zdać się mogła... sielską. / 16 VII 2015 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Sala Biała Zdobywca Grand Prix XXXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" - zespół "Effascinato" z Raszkowa. Miły wieczór w pałacowej letniej scenerii czasów dawnych, przy dźwiękach przede wszystkim fletów prostych z muzyką renesansu, ale z ze śpiewnym akcentem.
5-7 20:35:53 Robert Ł. 2 VII 2015 Koncert Uczestników „IX Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej” w przestrzeni „Domu Dziennikarza” na ul Foksal. Osobliwe miejsce, oprawa i otoczenie... dla muzyki barokowej. Ale same utwory , też wokalne – ładne . Mateusz Ławniczak w ciekawym wykonaniu m.in. pieśni Johna Dowlanda, poza tym Anna Kowalska -lutnia, Magdalena Wachulewicz – gitara barokowa, Anton Birula – teorba. / 3 VII 2015 Audycja Wokalna Uczestników kursu w Sali koncertowej ZPSM na ul Bednarskiej. Przegląd wokalistów Muzyki Dawnej ... - 2-3 głosy zwróciły szczególną uwagę. Szkolne warunki... ale dla tych 3 wykonań zdarzenie warte przeżycia. / 4 VII 2015 Koncert Finałowy „IX KMMD” w Szkole Baletowej na ul. Moliera, znów mający bardziej charakter przeglądu Uczestników... ale poprzedzony przepięknym występem uczestników kursu francuskiego tańca barokowego.... Duża dawka Muzyki Barokowej w przeróżnym udziałem instrumentarium, zakończona niestety tylko dwoma wykonaniami pieśni (Karolina Kuklińska). A to, obok wstępnego tańca, było najpiękniejszym. / 5 VII 2015 Przepiękny w swej formie koncert młodzieżowego chóru „Landesjugendchor - Wien” w Bazylice św. Krzyża na Krak. Przedm. Utwory sakralne kompozytorów austriackich XIX i XX w. Ważne też wspomnienie tragicznych wydarzeń XX w. W swej formie Ujmujące Piękno, muzycznie też ładne.
22-6 7:58:01 Robert Ł. 13 VI 2015 Nabożeństwo z okazji „Rodziny Zakonne – rodzinom” w kościele św. Klemensa /ul. Karolkowa/ uświetnione występem chóru złożonego z sióstr służebnych, dębickich, paulistek oraz dzieci, tchnęło niezwykłą, spontaniczną radością. Dzieci wkładały w swój udział jak najwięcej serca, a całość brzmiała naturalnym pięknem. Piękny dzień... i radość powszechna. Potem spotkanie rodzin w ogrodzie parafii, który dane mi było odwiedzić po raz pierwszy. Dzieci ... radością świata / 21 VI 2015 - Koncert formacji „Tango Para Todos” w ramach festiwalu „Strefa Ciszy” w „Łazienkach Królewskich”. Najpiękniejsze tanga świata wybrane z … 7000. Piękne prowadzenie, udział chóru i zespołu kameralnego, piękna pogoda i ... rajskie otoczenie natury. Jedynie chwila... ale urokliwa. / Niedługo potem koncert „Felix Anna” Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, oraz zespołu muzyki dawnej „Gradus ad parnassum” w kościele św. Anny. Zwieńczenie całego cyklu występów. Gdyby nie bizantyjska celebra odznaczeń, właściwych dla innego otoczenia niż świątynia -na samym wstępie, to sam koncert, z udziałem organów /Kamil Steć/ oraz nade wszystko dwojga solistów UMFC B. Bujnickiej i K. Szelążka - byłby naprawdę ładnym. Był takim. / I jeszcze tego samego dnia... wykonanie kilku utworów przez parafialny chór 'Vox Gaudii' podczas nabożeństwa w ewangelickim kościele św. Trójcy. Jakże inna stylistyka... i pięknie ujęta prostota form. Przestrzeń dla duszy.
12-6 7:27:47 Robert Ł. wyznaczona w młodości pieszymi spacerami. Ale interesującym było jakich inspiracji poszukują obecnie młodzi ludzie... Tak, tak - żyjemy już w innych czasach, widać już inną formację ... i miejscami było to i urocze i bliskie... naznaczone wrażliwością i niepewnością. Niektórzy przyszli artyści... z wyraźnym już talentem. Wstęp wolny.
12-6 7:25:58 Robert Ł. 3 VI 2015 - I dzień II edycji festiwalu "VIVA CANALETTO" znanego już z roku ubiegłego....
Utwór Carla Orffa "CARMINA BURANA" z roku 1937.... Miejsce FILHARMONIA NARODOWA... WSTEP WOLNY (!) Kantata w pełnym wydaniu na troje solistów, Chór Filharmonii Narodowej, chór dziecięcy 'ARTOS', i orkiestrę 'Sinfonia Juventus' w pełnym składzie... Gdy tam się znalazłem... nie miałem większej nadziei... na
wejściówkę... ale raczej pewne przeczucie... że to wszak... długi weekend ... i Warszawa będzie się.... "Wymiatać".... I faktycznie.... zaraz przy wejściu... jeden z życzliwych słuchaczy... przekazał mi kartę wstępu... Potem wielka sala Filharmonii, pełna gala, galeria wypełniona... ale znalazłby by się jeszcze miejsca wolne... dla każdego który ma wyłącznie chęć... "zmienić swą codzienną rzeczywistość letniego już praktycznie wieczoru" … Co jednak wnosi tą zmianę... ? Oczywiście Piękno samej Filharmonii to tylko wstęp... Są jednak takie wydarzenia... które pozostają w pamięci na zawsze... Tak było z pamiętnym występem chóru "Śląsk" z sakralnymi pieśniami ewangelickimi w kościele św. Trójcy, występem 3 chórów skandynawskich w kościele Wszystkich Świętych, także przy wykonaniu "Mesyah'a" Haendla w Bazylice św. Krzyża... takie było wrażenie po wykonaniu opery "Rodelinda" w sali koncertowej UMFC, tak było ostatnio przy "Messe" Widora w kościele św. Anny... i tak było dziś. Sam utwór niemieckiego kompozytora... oparty na średniowiecznym zbiorze pieśni.... bardzo strukturalnie rozbudowany, wielowątkowy, kompozycyjnie skomplikowany ... ale bez jakiejś wyraźnej nici przewodniej... jakby "usptrzony" z całkiem muzycznie autonomicznych, krótkich motywów... jednak wszystko spięte... przez niesamowicie monumentalny Prolog no i równie podniosły tożsamy Finał... czyniło to dzieło naprawdę wielkim. / 7 VI 2015 '20 Spotkanie Strychowe' – po 13 latach przerwy , w nowej formule, a kameralnym gronie, tym razem poświęcone... zjawisku 'gender'. Nie spotkaliśmy się w pełnym rozkładzie Archetypicznej Triady /wg Ro./. Jednak Spotkanie poznawczo... bardzo na miejscu. Rozpiętość stanowisk była już tak duża... że 'jeszcze chwila'... a szukanie 'wzajemnego rozumienia się' byłoby już.... więcej... niż dalece utrudnione. Przyniosło b. wiele przemyśleń. / 10 VI 2015 DK Kadr - jedno z wielu osiedlowych miejsc pierwszych artystycznych wprawek - 'Wielkie Przeboje Musicali' – koncert w wykonaniu młodych wykonawców. Wykonano utwory z musicali: Notre dame de Paris, Koty, Nędznicy, Taniec Wampirów, Cléopâtre, la derniere reine d’Egypte, Miss Saigon. Okazało się że przejazd na Służew był dla mnie... jak wyprawa do innego miasta... tak wszystko zdało mi się inne... i tak bardzo zżyłem się ostatnimi laty z 'AREA NS-AS-Ko' w
31-5 20:33:08 Robert Ł. 31 V 2015 Ostatni tydzień znaczących wydarzeń... 24.05 – 'Konfirmationgottesdienst' w kościele św. Trójcy. Przepiękna w całej swej formie - uroczystość Konfirmacji kolejnego pokolenia niemieckojęzycznych Chrześcijan - w murach warszawskiej świątyni. Uroczysta oprawa, udział specjalnie na ten dzień przybyłego i serdecznie wspominanego pastora W. Prackiego, a także Pana Ambasadora Niemiec, licznie zgromadzonych wiernych , ale i też … piękne akcenty muzyczne, utwory F. Chopina i W.A.Mozarta w wykonaniu Lindy i Wery Welsche, i przede wszystkim niezwykłe brzmienie wspólnie śpiewanej pieśni „Danke fur guten Morgen, danke fur jeden neuen Tag” wszystko to pozostawiło … niezapomniane wrażenie. Ileż pracy i wysiłku trzeba było, by taki dzień mógł się ziścić . / Jeszcze tego samego dnia 24.05 wieczorem „Utwory europejskiej liryki wokalnej” w sali koncertowej UMFC . Znakomite tło... do przemyśleń na tym co wydarzyło się wcześniej. Ładne wydarzenie tworzone przez studentów tejże uczelni. / Ostatni tydzień to również „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawskich Kościołach. I tak 26.05 Kościół s. Wizytek „Chorały gregoriańskie i pieśni Hildegardy z Bingen”... Wykonawcy z Francji . Zdążyłem na 1/3 całości... nieco wzburzony przejściami I części dnia... I oto pewne odkrycie... To rodzaj sztuki... „pochłaniającej emocje”... silnie tonującej nastroje... być może transformujące napięcia w jakąś nową jakość... Urocze, ale tylko do pewnego stopnia. / Poza tym ciekawe, bardzo nastrojowe połączenie muzyki na flet i organy w wykonaniu włoskich muzyków, w kościele Kapucynów na Miodowej 29.05., nieco za eksperymentalnie w dniu kolejnym 30.05 - organy i saksofon - w Bazylice Archikatedralnej, choć to raczej kwestia doboru kompozycji niż samego dźwięku nietypowego w takim miejscu instrumentu / Jednak najważniejszy był dzień finałowy - czyli dziś 31.05. Najwybitniejsze dzieła muzyki organowej m.in. J.S. Bacha, też z udziałem ładnie komponującego się oboju..., i nade wszystko „Messe op.36” Ch.-M Widora w cudownym wykonaniu przez chór „The Warsaw Singers” . Dzieło krótkie, ale niezwykłego piękna i monumentalizmu, w otoczeniu wspaniałej świątyni …. kontemplacja prawdziwego arcydzieła w sztuce.
24-5 9:53:16 Robert Ł. 21-23 V 2015 Międzynarodowe spotkania chóralne. 22.05 Bazylika św. Krzyża na Krak. Przedm. Duński chór „Chorus Jubilis”, chór bazyliki „Sursum corda” oraz chór „Cantores Misericordiae”. Chwilę wcześniej Koncert Muzyki Cerkiewnej w kościele św. Trójcy . Chóry z Białorusi, Polski Rosji, Ukrainy. Doświadczenie wyraźnego charakteru etnicznego w muzyce też sakralnej... łącznie z przesuwającymi się w wyobraźni obrazami... pod jej wpływem. Nie każda taka wizualizacja jest duchowo równie bliska. To kolejne z takich doświadczeń... po np. zapadających w pamięci pieśniach anglikańskich pełnych silnej , wręcz „zasysającej” powściągliwości, wykonanych niegdyś w kościele Ewang- Reform. Tu inaczej, ale też znacząco, charakterystycznie dla ducha etnicznego wschodu. Poza tym , i całkiem mimochodem uwidocznienie... czym dziś jest …. choćby lokalna władza i jej oddziaływanie na ... publiczność. W każdym razie... co mnie poruszyło... przepiękny, wręcz elfi śpiew w uroczej oprawie chóru z Danii. Pięknie to też zabrzmiało w dniu 23.05 w kościele NNMP w Al. Solidarności, wraz z uczestnictwem zespołu z Norwegii „Vokalensemblatet koda” , już w całej pełni... i proporcji... Ładny, choć znacznie mniejszy kościół był przestrzenią bardziej odpowiednia dla kameralnych zespołów. Radosna w swym oddziaływaniu, w większości sakralna, odpowiednio dobrana do miejsca muzyka. Gościnna parafia, piękne prowadzenie znanego już z wielu muzycznych wydarzeń A. Krusiewicza, urocze przeżycie.
24-5 6:03:12 Robert Ł. 17 V 2015 Kolejny cykl Zdarzeń : 15.05 – Film i dyskusja w IAE PAN
poświęcona początkom państwowości polskiej. Warte uwzględnienia
uwagi o możliwym centrum pra - państwowym w Kaliszu, czy o możliwej
inicjacji tego procesu przez przegnanych przez Madziarów książąt
Wielkomorawskich. Oczywiście wcale nie obala to hipotezy Wikińskiej. 15.05 – Koncert w „kościele przesuwanym” w Al.
Solidarności – Pierwszy raz go odwiedziłem . Ciekawa wewnątrz
architektura i klimat . Parafialny chór ze Szwecji „Backens Korkokor”. Dobry przykład … iż „śpiewać... każdy może”... a udział w chórze, podobnie jak w orkiestrze, uczy spółdziałania ...o celu zbiorowym. Jeśli dodać do tego np. „środki unijne”... to nawet
najprostszy kunszt, widać - może sobie pozwolić … na „europejskie
tourne”. Liczy się jednak szlachetna idea... i wzajemne w Europie się
poznawanie. / 16.05 – Koncert w neogotyckiej katedrze św. Michała
Archanioła na ul Floriańskiej - „Światłość” zespołu Camerata Varsovia
. To wspomnę jedynie o interesującym połączeniu atmosfery wnętrza katedry , śpiewu chóralnego... i ciekawych efektów świetlnych uzyskanych dzięki „dymowi” i wielobarwnym reflektorom.
10-5 18:16:05 Robert Ł. 4 V 2015 r. – „Pałac Pod Blachą"... – joannici i inne zakony rycerskie" – dr P. Deles - 1,5 godzinna prelekcja... na temat historii 3 najznamienitszych Zakonów Rycerskich, z szerszymi wzmiankami o ich obecności w aktualnych granicach Ziemiach Polskich... nawiązaniem do nie tak dawnej wielkiej wystawy nt. Joannitów w Zamku Królewskim , i wspomnieniem o innych europejskich
organizacjach rycerskich. Ale najbardziej utkwił w pamięci... ten jakże serdeczny i pozytywnie zaskakujący kontrast... między " tematyczną zapowiedzią... a faktycznym Wypełnieniem" – 8 V 2015 Bazylika św. Krzyża - koncert „Polscy kompozytorzy muzyki filmowej w hołdzie Janowi Pawłowi II” . Podniosłe wydarzenie o uroczystej formie, wielkim rozmachu... i istnej kondensacji piękna. W większości wybrano utwory , które w murach Świątyni znakomicie się Duchem mieściły... Nie było to zadanie proste... Jedynie w 3 przypadkach pewien dysonans, między świeckością, a miejscem wykonania. W większości urocze kompozycje rodzimych twórców – W.Kilar, K.Dębski, M. Lorenc, P. Lucewicz itd. - 10 V 2015 Niezwykłe dopełnienie tego cyklu zdarzeń, poprzedzone ładnym występem A. Środeckiej i Yuki Hattori w utworze Szymanowskiego / Paganiniego w sali H. Melcera. W dogłębnie świeckiej przestrzeni Sali Koncertowej UMFC występ Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego - „Piękna Madonna z Wrocławia” w ramach już wspominanego cyklu. Wymowne porównanie … 3 w pełni świeckich utworów które, m.in. zaistniały 2 dni wcześniej w Bazylice, z kontemplatywną epifanią Sacrum w Dźwięku /Chór/ i Słowie / K. Kucharska – Hornung/ ... w miejscu całkowicie zdawałoby się zewnętrznym. Piękne dopełnionymi improwizacjami K. Stecia na organach. Nad wyraz cenne doświadczenie.
30-4 19:50:57 Robert Ł. 30 IV 2015 Seria kilku spotkań na dłużej pozostających w pamięci : 16.04 - prelekcji „Claudius Claudianus oraz Rutilius Namatianus – ostatni pogańscy poeci Cesarstwa Rzymskiego” – młodego studenta K. Poznańskiego w pobliskiej bibliotece. Z jednej strony pojęcie "pogańscy poeci Cesarstwa Rzymskiego" nieco mnie raziło... ponieważ jest nieadekwatne do rzeczywistości Cesarstwa Rzymskiego [ byłoby ono na miejscu , ale dopiero w czasach wieków średnich - tu wspomnienie referatu 17.04 w IAE PAN o zabudowie siedlisk przedchrześcijańskich w XII w.] Rekomendowałem młodemu miłośnikowi antyku przeszukanie źródeł w poszukiwaniu pojęcia jakim określali się światli Rzymianie wobec objawienia Ducha z dalekiej Jerozolimy, czy to w fazie gdy zdawało im się iż mają do czynienia z „nieistotnymi prostaczkami”, czy w chwili , gdy sami już byli już prześladowaną mniejszością. [byłoby by to jak sądzę znaczące odkrycie]
Z drugiej fascynacja młodego człowieka dla łaciny, greki, może i zgrubne, ale i tak oddające ducha świata klasycznego tłumaczenia z dawnych dzieł... są wartością samą już w sobie... i starałem się przekazać mu ... by zainteresowań swych nie zaniechał. 24.04 IEA PAN wykład prof. K. Nowickiego poświęconej 30 letniej pracy na stanowiskach archeologicznych na Krecie, wraz z dyskusją m.in. o wielce dyskusyjnych wśród samych twórców z USA, podstawach najnowszych teorii tzw. halogrup DNA. 30.04 Wykład "Templariusze - za wiarę i władzę" - dr T. Mleczek w pałacu pod Blachą opodal Zamku Królewskiego. Zdarzenie inspirujące... zarówno ze względu na temat, jak i stylowe wnętrza z ekspozycją wschodnich kobierców wewnątrz których się ono odbywało. Piękna nisza w otaczającej rzeczywistości... i ze względu na rozważane problemy... jak i całe niezwykłe otoczenie.
27-4 5:34:34 Robert Ł. 25 IV 2015 Ostatni z serii 3 koncertów „Międzynarodowego Festiwalu Wiosna Chórów na UW” (w dwóch uczestniczyłem) . Auditorium Maximum UW. Występ Chóru Akademickiego UW pod dyrygenturą Iriny Bogdanovich, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II i innych. Zakończenie I edycji wydarzenia o wielkim rozmachu grupującego blisko 350 chórzystów. Ważne doświadczenie też dla samych wykonawców. Wykonania w różnej konwencji, niekiedy pełne uroku, lekkości, lub powagi. Wstęp wolny.
12-4 16:27:33 Robert Ł. 12 IV 2015 Kościół św. Klemensa przy ul Karolkowej. Po tradycjonalistycznym, rozbudowanym w formie - niedzielnym nabożeństwie koncert muzyki polskiego baroku – Marcina Mielczewskiego utwór „Vesperae Dominicales” w wykonaniu zespołów wokalnych „Canti” i „Tutti” z towarzyszeniem kameralnego zespołu instrumentalnego muzyki dawnej. To co zwróciło uwagę, to bogactwo kompozycji całego dzieła, powstałego w latach największej świetności Korony Polskiej (I poł XVII w.) Można rzec – mogło ono współtworzyć w owym czasie - kierunek rozwoju muzyki barokowej. Piękno tkwiące w bogactwie kompozycji wokalnej, przeplatanych partii solowych, w kontraście do pewnego nawiązania do surowości form średniowiecznych (antyfony), pozwalało uchwycić, że w owym czasie, twórcy mogli pozwolić już sobie... na znaczną swobodę w kształtowaniu form piękna, i w pełni to wykorzystali.
12-4 16:26:34 Robert Ł. 1 IV 2015 Kościół św. Trójcy przy ul Królewskiej. Nabożeństwo Słowa Bożego z towarzyszeniem śpiewu zespołu 'Imprevisti'. Muzyka Cypriana Bazylika, Wacława z Szamotuł, Thomasa Tallisa, J.S. Bacha. Całe wydarzenie o pięknej powściągliwej kompozycji. W pamięci pozostanie nie tylko piękno formy całego wydarzenia... ale i niezwykle brzmiący w akustyce Kościoła śpiew Pani Marty Czarkowskiej w wykonaniach utworów G.F. Haendla , J.S. Bacha "Wer hat dich so geschagen" , .P.Telemmanna " Jesu , komm in meine Seele."
.... jak balsam dla duszy...
22-3 20:10:59 Robert Ł. 22 III 2015 Ewangelicki kościół św. Trójcy – pasyjny występ dwóch zespołów - Chóru Parafialnego oraz chóru Vox Gaudii bezpośrednio wpisany w nabożeństwo liturgiczne, w jego zakończenie. Ładne uzupełnienie i dopełnienie niedzielnej liturgii. Tym razem było to jednak tło dla żywego Słowa , które popłynęło z kazalnicy świątyni wygłoszone przez pastora P. Gasia, skłaniające do nie dającej się łatwo odsunąć głębszej refleksji i przemyśleń wobec zadanych pytań. Po raz kolejny można się przekonać jak znacząca jest rola Ducha w Słowie … i Muzyce. Jeszcze tego samego dnia... wieczorem b. ładne wykonanie 3 sonat – I – D-Dur op.12, VI A-Dur op.30 i IX A-Dur „Kreuzerowskiej” L.van Beethovena w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym /P. Rudziński, M.Herbowski/ . Koncert w nawie bocznej o wystroju idealnie komponującym się z romantycznym duchem kameralnych utworów na skrzypce i fortepian. Ładne uchwycenie we wzajemnej proporcji przestrzeni, koloru wnętrza, pięknej muzyki, obrazów, i odpowiednio dobranego oświetlenia. W skrócie...mała forma... a w swej pełni - urokliwa.
15-3 9:27:37 Robert Ł. 15 III 2015 Koncert „Crucem Tuam Adoramus” - Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego z towarzyszeniem dźwięków marimby /A. Gołachowski/ - w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Spotkanie z muzyką prawdziwie sakralną... w pięknym wnętrzu Bazyliki. Wprowadzenie do wydarzenia przez kapłana tejże parafii. Sam koncert licznego chóru - b. delikatny ale i wzbogacający śpiew , nastrój wybitnie kontemplacyjny - stosowny do okresu liturgicznego. Dźwięk marimby wybitnie pogłębiał ten nastrój. Między poszczególnymi utworami wpleciona opowieść o figurze Chrystusa niosącego Krzyż przed fasadą kościoła - w ujęciu historyka sztuki. Wydarzenie ładnie skomponowane, liryczne... pozwalające nadać sens... chmurnemu dniu marcowego przedwiośnia. Wstęp wolny.
5-3 17:25:41 Robert Ł. 2 III 2015 Sala wielka UMFC – „Koncert Polskiej Liryki Wokalnej XIX w.” Utwory M.Ogińskiego, S,Moniuszki, S. Niewiadomskiego w wersji francuskiej i polskiej, z towarzyszeniem klawesynu, fortepianu, organów... Udany - 3 częściowy - przegląd możliwości wokalnych studentów tej uczelni... po kolej prezentujących poszczególne utwory... W pamięci ładnym wspomnieniem zapisały się... B. Jop (sopran) „Fallait-il me guerir”; A.Szostek (sopran) „Doux souvenir”; J. Ołów (mezzosopran) „Kurhanek Maryli”; A. Krasińska „Bolero”; M. Przygoński (baryton) „Tylem wytrwał, tylem wycierpiałem”; T. Troyanowskaya (sopran) „Modlitwa – O władco świata”, „O Deus”, i na koniec oczywiście niezapomniana już z poprzednich występów - Aleksandra Świderek (sopran) „Si j'etais petit oiseau” - w uroczej króciutkiej formie. Głosy te , ale i niektóre pozostałe - zaprezentowane … w kolejności... zdały się dobrą podstawą pod tworzenie rozbudowanych kompozycji artystycznych. Tym razem szczęśliwie... nie byłem daleko od sceny. Ładny wieczór. Sala mocno wypełniona. Wstęp wolny.
2-3 13:58:12 Robert Ł. 27 II 2015 Referat dr Bożeny Józefów „Próba rekonstrukcji tradycyjnego oglądu świata,
wedle wyników badań etnograficznych przeprowadzonych wśród mieszkańców Nadbuża” w IAE PAN. Piękne wydarzenie... Z jednej strony fakt zachowania tradycyjnych, etnicznych form identyfikacji Znaku w rzeczywistości … aż po chwile obecną … zdawał się być zaskakujący. Z drugiej formy te, wbrew potocznemu poglądowi wcale nie są „stygmatem przeszłości”... są atrybutem „pozaczasowym”, odtwarzającym się przez tysiąclecia... w strukturach Znaku w odniesieniu do Czasu nielinearnego. Nie tylko sama opowieść o tamtym „odchodzącym” świecie znad Buga... była uroczym przywołaniem wschodniej wrażliwości... ale i autorka prac... z tamtego terenu swoją osobowością, znakomicie przybliżała to tradycyjne podejście do biegu rzeczy. Uważna rekonstrukcja... logiki świata , którego punkt odniesienia... jest położony gdzie indziej... niż te w które uwikłany jest mit współczesności. Urocze spotkanie....
24-2 21:27:24 Robert Ł. 24 II 2015 Koncert studentów kameralistyki UMFC. Można uznać, że są to dopiero wprawki osób zdobywających dopiero konieczne szlify – w dużym stopniu rzutuje to np. na dobór repertuaru ... Ale warto spojrzeć na wydarzenie... które ma szansę odbywać się w miesięcznym cyklu... jako na sposób spędzenia wieczoru... I jest to jak sądzę daleko pożyteczniejsze od przyswajania np. zalewu propagandy z TV, choćby w postaci reklam. Większość wieczoru... muzyka „płynęła sobie” - tworząc tło... dla układających się w jej rytm myśli... Utwory Brahmsa, Mahlera... na Kwartet fortepianowy... ale i zdarzyło się coś, co objawiło pewne odkrycie: „Opatrzność obdarzyła kobietę głosem... nade wszystko dla śpiewu” - to była właśnie myśl... która się narodziła przy wsłuchaniu się w sopran Alicji Krasińskiej... czy mezzosopran Justyny Ołów. To już nie było jedynie... „płynięcie przyjaznej muzycznej fali”... Śpiew w chwili szczególnej pięknie zogniskował uwagę... nie pozwolił być obojętnym.... Być może kiedyś i kameralna sala, zostanie przybudowana zgodnie z kanonem klasycznego piękna, wzmacniając starania przyszłych artystów. Wstęp wolny.
16-2 23:38:34 Robert Ł. 16 II 2015 Wydarzenie niezwykłe... Aż trudno uwierzyć, że tak młodzi muzycy i wokaliści pod kierownictwem muzycznym Lilianny Stawarz mogli się podjąć w sposób tak udany wystawienia koncertowej wersji opery 'Rodelinda' – G.F. Haendla z roku 1725 w sali UMFC . Sama treść uroczyście wykonanej w ładnych kreacjach opery, w skomplikowanym zawikłaniu fabuły w emocjonalne zakręty... i dość miakiawelistyczne odniesienia etyczne … pozwalała dostrzec jak bardzo inny był świat Europy przedrewolucyjnej. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze... i słuchacze odetchnęli z ulgą. Wspaniały , niezwykle silny głos Aleksandry Świderek (sopran) – jako Rodelindy i zupełnie nieoczekiwany o znacznych możliwościach Kacpra Szelążka (kontratenor) jako Bertrarido , niezwykły urok Magdaleny Czerwińskiej w roki Eduige, uznanie dla pozostałych solistów, piękna gra zespołu Gradus ad Parnassum i studentów UMFC uczyniło to niespełna 3 godzinne pełne piękna wydarzenie silnie poruszającym emocjonalnie. Odczucie zmienionej lokalizacji czasoprzestrzennej ze zmienionym upływem czasu … w otoczeniu gdzieś za murem ...prozaicznego XXI w. miasta. Sala prawie wypełniona do ostatniego miejsca. Wstęp wolny.
16-2 23:37:29 Robert Ł. 13 II 2015 Bardzo specjalistyczny, metodologiczny ale i o interdyscyplinarnym znaczeniu referat w IAE PAN autorstwa Pana Tomasza Herbicha „Od Aleksandrii do Berenike:
Wybrane aspekty badań archeologiczno-geofizycznych w Egipcie”. Autor od 15 lat stale, (a i z doświadczeniem wcześniejszym) prowadzi badania poszukiwawcze na terenie egipskich starożytności...a ściśle rzecz biorąc nad tym co znajduje się głębiej pod ziemią... przy pomocy urządzeń elektrooporowych z użyciem 2 technik. W ten sposób dokonano już wielu odkryć innymi metodami dotąd niedostępnych, nawet w terenach zdawałoby się … przekopanych od dawien dawna . W tej dziedzinie wkład polski ma swą wagę światową. Doświadczenie prelegenta było dla mnie nieocenione. M.in mimo ostatnich odkryć w Tell el Farcha (właśnie polskich) ogólny egiptologiczny schemat kreowania się zrębów cywilizacji pozostaje wciąż aktualny.
9-2 0:18:57 Robert Ł. 8 II 2015 Koncert na zakończenie XIII Forum „Muzyka dawna na UMFC – 'Między Warszawą a Wiedniem'”. Miły wieczór... z urozmaiconym repertuarem , niekiedy bardzo ładnymi wykonaniami ... i przepięknym finałem z utworem 'Passacaglia' Georga Muffata. Tym razem nie miałem możliwości wcześniejszego zarezerwowania miejsca... ale pojechałem mimo to. I warto było. Jak to mówią podobno w Krakowie... „ Gdy niedziela - rano msza, potem obiad, wieczorem koncert”... i to tym razem pięknie się sprawdzało.... Tak uroczy koniec dnia... słuchacze zawdzięczali przede wszystkim wielkiemu serdecznemu uczuciu do muzyki dawnej... Pani Agaty Sapiechy... jej wielkiemu zaangażowaniu , pięknej grze... oraz prowadzeniu dużego już grona młodych muzyków. W pamięci pozostało również wspomnienie „Bravade' Jacoba van Eycka – na flet podłużny - w wykonaniu Justyny Knapczyk , zjawiskowa 'Serenade a cinque' Heinricha von Bibera – w wykonaniu Elwiry Janasik /mezzosopran/ oraz całego zespołu... i jej również 'Lamento d'Arianna' Claudio Montiverdiego... oraz zupełnie nieoczekiwane porywające wykonanie utworu T.Baltzera „Balshar's Division on a Ground” na skrzypce i klawesyn. Sala koncertowa prawie pełna. Wstęp wolny.
2-2 6:02:11 Robert Ł. 31-I – 1-II 2015 Seria 3 koncertów … kolęd anglikańskich i polskich w Kościele Ewangelicko Reformowanym, muzyki Dawnej w wykonaniu 'Barock Akademie' w Gmunden (Austria) w Sali Koncertowej UMFC , oraz muzyki inspirowanej kolędami w Kościele św. Klemensa w Warszawie. Obiecałem sobie opisywać pokrótce w tym miejscu wydarzenia szczególnie podnoszące Ducha... tym razem odczucia tego weekendu były mocno niejednoznaczne... np. koncert wykładowców 'Barock Akademie' miał swój urok... który jednak dużo tracił na swej sile... w wielkiej sali na kilkaset osób... i przy współczesnej scenografii. Wydarzenie jako całość... miało jednak charakter uroczysty. Sala prawie w całości wypełniona... do ostatniego miejsca . Obrazuje to... niekiedy objawiającą się ludzką potrzebę … przeniesienia w czasie. Pouczających refleksji z tych dni... naprawdę wiele... ale... pozostańmy na odnotowaniu tych wydarzeń.
22-1 19:28:14 Robert Ł. 19 I 2015 2 koncert na UMFC w serii „Kameralistyka znana i
lubiana”... I znowu trafiony... Ładne wykonanie Divertimento B-dur W.A.Mozarta … i piękne utworów, w opracowaniu L. van Beethovena, „God save the King !”, „Charlie is my darling” „Auld lang Syne” i inne … z cudownym sopranem wokalistek A. Szostek i mezzosopranem J. Ołów ... z towarzyszeniem barytonu i bas-barytonu oraz trio smyczkowo -fortepianowego . Potem ładne wykonanie 1 części II Kwartetu
fortepianowego A-dur J. Brahmsa … i to było dobre... w przebiegu tego wieczoru...
18-1 21:37:51 Robert Ł. 18 I 2015 Sala koncertowa UMFC na ul. Okólnik . „Przeboje muzyki kameralnej” w wykonaniu studenckich zespołów kameralnych. To miejsce żyje muzyką... Wiele jest koncertów zupełnie otwartych... Ale wydarzenia muzyczne są baaardzo różne... od takich bardziej godnych polecenia... do takich zupełnie nie... Ryzyko zawsze jest duże... Tym razem był to w większości wykonań piękny wieczór... Ładne wykonania”Trio londyńskiego” J. Haydna, „Kwartetu smyczkowego c-moll” L. van Beethovena , czy „Kwartetu smyczkowego B – dur” W.A. Mozarta... pozostawiły dobre wspomnienie... Ale nie tylko dawna klasyka... bo choć klasyczna muzyka moderny, nie mówiąc o czasach późniejszych potrafi każdego zrazić … to tym razem można było przeżyć wielką niespodziankę … prawie że „rockowe” wykonanie dzieł M. Kuski rocznik 1992 „Introduction” i „e-fast” na... 4 wiolonczele... było prawdziwie porywające. Sala prawie pełna... kilkaset osób przeżyło chwile, które stracone nie były ... Wstęp wolny.
24-12 0:37:22 Robert Ł. 17 XII 2014 „Kołysanki Maryi Panny” w Maz. Inst. Kult. u. Elektoralna. Melancholijny, nastrojowy wieczór z muzyką sakralną w twórczości dawnych mistrzów m.in. J.S.Bacha, H.Wolfa, F.Schuberta , J.Bramsa, F. Chopina … w językowo oryginalnych wykonaniach studentów Wydziału Wokalno – Aktorskiego UMFC, z towarzyszeniem klawesynu, fortepianu i violi la gamba. . Program nastrojem stosowny do przedświątecznego czasu. Wyraźnie wyjawiło się pytanie... na ile twórczość zagranicznych kompozytorów powinna być transkrybowana na język rodzimy dla wykonawców... na ile warto zachować język oryginału ? W pamięci pozostało... b. ładne fortepianowe wykonanie scherzo h-moll F. Chopina w wykonaniu P. Kozłowskiego, oraz b. ciekawie brzmiący mezzosopran M.Miki w wykonaniu 'Schlafe, main Liebster'.
15-12 19:37:56 Robert Ł. 14 XII 2014 Jeszcze tego samego niezwykle bogatego w wydarzenia dnia... nie śpiesząc się zdążyłem na koncert zespołu Muzyki Dawnej „AULOS” z Białegostoku … w Muzeum Narodowym. Ostatni już z cyklu „Muzyka dawna – spotkajmy się!”... jakie odbyły się w tym miejscu. Muzyka hiszpańskich trubadurów z XIII i XIV w. Największą osobliwością tego koncertu pięknych kobiecych głosów i oryginalnych instrumentów... było zjawisko... pozaczasowości... Jakby czas stanął w miejscu... a koncert mógł... trwać i trwać... podtrzymując tą urokliwą chwilę... Prawdopodobnie tu skutek... formy wielogłosowej wykonań, mieniącej się od niespodzianek . To dlatego słuchacze jeszcze długo po głównym występie... wcale nie chcieli się rozstać... z grupą AULOS. Poza wszystkim... wydarzenie to było też pięknie i celnie skomponowane.
15-12 19:37:18 Robert Ł. 14 XII 2014 Bardzo oryginalny musical „Ein Kind und ein Konig” (Weihnachtmusical) … odegrany przez dzieci, z udziałem chóru dorosłych, i zespołu kameralnego ... z kręgu społeczności niemieckiej w Warszawie... dla wszystkich zainteresowanych... Kościół św. Trójcy... Urocze i rozbudowane... o wiele elementów przedstawienie, czerpiące inspirację... z różnych form obecnie żywej kultury... zwieńczone na koniec wspólnym śpiewem ponadczasowej pieśni „Stille Nacht! Heilige Nacht! ” . To również piękna forma pożegnania... pastora W. Prackiego. który odchodził z dniem dzisiejszym do innych zadań. Wielkie dzięki dla organizatorów.
15-12 19:36:15 Robert Ł. 11 XII 2014 Pośród dotkliwych trosk życia codziennego, w tutejszych okolicznościach ustroju życia społecznego … w czas przedzimia - wiele sprzyja ... zamknięciu.... Odpadnięciu... Trzeba pewnego wysiłku, by się z tego... czysto przy użyciu wysiłku świadomości... otrząsnąć... Jakby własną ręką wyciągnąć się z prokurowanej przez świat zapaści... Warto... Tak trafiłem... na koncert „Pod dachami Paryża” - trio Małachowska/Kopietz/Małachowski ... w nieodległym Domu kultury ... Lekkie zaskoczenie... średnia wieku... nabitej prawie maksymalnie sali ... „co najmniej 65 lat”... Muzyka francuska... akordeonowa- fortepianowa typowa dla ulic Paryża... i lat 1920 – 55... U nas może nawet później... czarne stroje muzyków... okulary o grubych oprawkach..... przeniesienie w czasie... do klasycznej epoki 'noir'. Jeśli do tego dodać... aurę późnej jesieni... ciemność wieczoru... , chłód na zewnątrz... nie najlepsze samopoczucie..., to będzie uchwytnym... jak elementy te ze sobą korespondowały... To był koncert w zwykłym domu kultury... ale przywołał czas... który okazał się całkiem na miejscu i teraz ... z pięknie zagranym finałem … motywem z filmu „Amelia” na 2 akordeony i fortepian... potrafił nieoczekiwanie odmienić stan ducha... tak... że wyjście w ciemność... było już całkiem inne... niż te towarzyszące wyjściu z domu... Rola sztuki (prawdziwej sztuki) w ludzkim życiu... bywa niezwykła... I niekiedy warto stawić czoła siłom inercji...
6-12 20:58:33 Robert Ł. 5 XII 2014 – Koncert z okazji „Dnia św. Łucji – szwedzkiego święta światła” w parafii św. Trójcy przy ul Królewskiej. Występ Chóru Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali , Chóru Dziecięcego i chóru parafialnego Vox Gaudii . Sposób doświetlenia świątyni, harmonijnie skomponowane wszystkie elementy wydarzenia, niezwykle celne, trafne ze wszech miar Słowo pastora P. Gasia, już po wydarzeniach muzycznych, jak i końcowa modlitwa, w językach różnych - świadomych swej tradycji narodów, niosąca to samo przesłanie, ... wszystko to złożyło się ... na ów podziw jaki towarzyszył mi przy końcu całej uroczystości. Niezwykły klimat... i dostojeństwo... Miłe też wspomnienie... kultury miejsca pracy zawodowej
1-12 0:28:32 Robert Ł. 30 XI 2014 Muzeum w Wilanowie. Koncert muzyki dawnej „Sacrum i wirtuozeria w muzyce Seicento” w wykonaniu zespołu „Il Tempo” . Tym razem trzeba było pokonać... „wewnętrzne siły oporu”. Na zewnątrz zimnica i wiatr... Ciemne już prawie zimowe późne popołudnie... a do Wilanowa...tak daleko... jeszcze z przesiadką... Ale … Opatrzności dziękować... prawie nie stałem na przystanku w żadną stronę... Komunikacja „jak złoto”... Sam Pałac pięknie oświetlony... i cudowne wnętrze kameralnej Sali koncertowej. Utwory barokowe z XVII i XVIII w. na tak osobliwe instrumenty jak np. teorba, pozytyw, czy viola da gamba. To też był barok, ale w całości … doskonałe wrażenie … medytacyjne, kontemplacyjne... w żadnej z części nużące ... na koniec zaś wręcz pełen uniesienia przy improwizacji skrzypiec....w wykonaniu p. Agaty Sapiehy. Ciekawe też brzmienie osobliwej bardzo teorby, w wykonaniu Jana Cizmara (z Czech). Przeniesienie się w czasie i przestrzeni... pełne Uroku z odległej epoki.
1-12 0:25:49 Robert Ł. 29 XI 2014 Koncert muzyki barokowej „Bednarska Baroque” w Kościele Ewangelicko – Reformowanym w Al. Solidarności. Już samo miejsce jest dla Warszawy bardzo szczególne... Osobliwa nisza przeszłości. Tym razem okazało się... jak jednak ważna dla odbioru jest sfera ...wizualna. Jako że zupełnie nie spodziewałem się... tak znacznej ilości słuchaczy... trafiła mi się … nawa boczna. Wielka to strata... ale.... Sam koncert ładny. Wykonania utworów H. Schultza psalmu „Alleluja ! Lobet den Herren” i Johanna Bacha „Unser Leben ist ein Schatten” … w wykonaniu m.in. chóru ZPSM im. F. Chopina i orkiestry „C.M. Bednarska” … miejscami porywające... Dla polskiego słuchacza nawykłego do recepcji mowy niemieckiej z ogłupiających na dłuższą metę propagandowych filmów wojennych brzmienie niemczyzny , jako pieśni, ale i poezji... może być realnie odkrywcze, i tej wartości pominąć. Wtedy brzmi ona pięknie. Natomiast późniejsze 3 kantaty J.S. Bacha miały fragmenty cenne, ale i … też takie o tonacji tak wypłaszczonej , łagodnej i falującej... co typowe dla baroku, że trzeba było się bronić przed ...zbytnim ukojeniem. Wydarzenie w całości zaś... wartościowe dla wszystkich.
25-11 16:51:06 Robert Ł. 24 XI 2014 ... niespodziewanie dotarła do mnie informacja... że w mojej
dawnej uczelni... w odnowionym i wypiękniałym już BUW-ie (choć teraz to już nie BUW)... odbędzie się koncert chóru UW. (wstęp wolny)... Pojechałem tam... bez specjalnych oczekiwań... Repertuar mnie nie specjalnie przekonywał ... Może po prostu... chciałem korzystając z pretekstu odwiedzić ... "znajome kąty"... Piękna aula... Zaskakująco duża liczba młodzieży... Niespodziewanie liczny chór... w pięknych galowych kreacjach... To wszystko już tworzyło... 'świąteczną atmosferę". Jeśli chodzi o wykonania to zwracał uwagę śpiew wielogłosowy, przestrzennie podzielony na strefy... Było to b. ciekawe... Utwór który bym wyróżnił... to chyba "Vulnerasti cor deum" M. Bembinowa.... Ale najbardziej zaskakująca i transformująca atmosferę... była końcowa opowieść dyrygentki Iriny Bogdanovich ... z ekspedycji chóru warszawskiego do dalekiej Korei... wraz ze slajdami, anegnotami, etc. Było w tym ...niespodziewane radosne odprężenie... które zwrotnie oddziałało na .... wrażenie całego koncertu... Urocze... I tak całkowicie niespodziewanie... wychodząc z tego wydarzenia... choć był to już późny wieczór... miałem wrażenie... że dzień mógłby się dopiero rozpocząć.... a sam chór... znajduje się na dobrej drodze... ku artystycznej przyszłości....
23-11 23:46:07 Robert Ł. 22 XI 2014 Koncert „Oskar Kolberg – Polak z wyboru” w Kościele św. Trójcy przy ul Królewskiej. (Koncert poprzedzony seminarium, o tym samym tytule - z udziałem pracowników naukowych z Polski i Niemiec). Wydarzenie o niepowszednim klimacie. Sakralna , ale i nie tylko - słowiańska muzyka ludowa (wg zapisów Kolberga) w przestrzeni kościoła św. Trójcy... Pomyślałem... że odnaleźli by się w takiej chwili i KKE („Muzykant”) i WJ (Taraka). Sceneria mocno przyciemniona... poza świecami ołtarza... i lampkami do tekstów. Pieśni słowiańskie w duchu, polskie , z okresu utraty niepodległości... bardzo delikatne. Delikatny też udział... instrumentarium... typowo folkowego. Ładne głosy... dźwięki muzyki... i urokliwy klimat. Dla mnie osobiście … zabrakło może kilku piosenek w języku niemieckim... choćby z rej. Ostpreussen... na pewno znalazło by się takie, utrzymane w podobnym kolorycie... a przywracający kontekst kulturowy przodków... owocujący charakterem pracy znanego etnografa.
22-11 8:01:09 Robert Ł. 19 XI 2014 Udział w znakomicie organizacyjnie przygotowanej Konferencji.... nt. „Gender”... w ośrodku religijnym wyznania... którego wyznawców darzę wielką życzliwością....
Zjawisko to znane mi jest .... z przekazu rozgłośni RM... Pytałem osoby bliskie... czy w ich doświadczeniu... poza ogólną propagandą ... którą można przyjmować lub nie, (trzeba by jeszcze korzystać z TV, prasy etc) ... przelewa się owe zjawisko do np. ośrodków edukacyjnych... i w tym nielicznym co prawda gronie, nie uzyskałem potwierdzenia... Gdy więc pojawiła się możliwość weryfikacji przekazu radiowego... z drugiej niejako strony - propagatorów tej idei, (ale na dobrym poziomie, więc nie propagandzistów), postanowiłem z niej skorzystać.... by wyrobić sobie zdanie... też o możliwym przejaskrawianiu sprawy - jeśliby takie miało miejsce. Wydarzenie niezwykle bogate w późniejsze przemyślenia...
22-11 8:00:00 Robert Ł. 16 XI 2014 - Volkstrauertags 2014" ... Niemiecko-Polski Dzień Żałoby Narodowej w Kościele Garnizonowym... Chcę wyrazić najgłębsze moje podziękowanie... Organizatorom... że uroczystość ta.... mogła się odbyć...
Piękne i głęboko wzruszające.... przy dźwiękach trąbki grającej ..."Ich hatte einem kameraden".
Wydarzenie owocujące wieloma refleksjami....
22-11 7:59:14 Robert Ł. 8 XI 2014 Koncert Laureatów XXII Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Jakimże było może zdziwienie... gdy się okazało, że to pełnowymiarowy
galowy koncert w stylowej sali .... dla dzieci... ale od lat może 6-7... po 16... ale co więcej... w większości ... z USA, ale też np. Korei, i oczywiście Polski.
Być może więc i z USA ratują się „ucieczką”... przed wewnętrznym wyniszczeniem... Przecież inaczej ... nie można chyba tłumaczyć tego ciekawego fenomenu... Niektóre dzieci były zbyt małe...by zrozumieć sens podróży poprzez tysiące km. do odległego kraju... na kilkuminutowe występy ...Ale dla nich (tj dla ich rodziców) być może ... "Polska to jak
Arka"... do której uciekają przed... duchowym niebezpieczeństwem....
6-11 20:31:09 Robert Ł. 6 XI 2014 Pokaz serialu dokumentalnego w DSH na u. Karowej - "Apokalipsa: pierwsza wojna światowa" – autorstwa Isabelle Clark i Daniel Costelle. 5 częściowy (po 50 min.) film stworzony ze zrekonstruowanych zapisów filmowych z kilku państw biorących udział w tym światowym konflikcie... (choć faktyczną I wojną światową była wojna 7 letnia) . Utworzono film z 500 godzin materiału. Odtworzono kolor , opracowano prędkość wyświetlania, zrekonstruowano dźwięk. Wszystko to robi wielkie wrażenie. Jednak komentarz... jest już opleciony współczesną mitologizacją... Jest to problem produkcji historycznych... Czy odtwarzać Ducha Epoki z czasów gdy wydarzenia miały miejsce wraz z ówczesnym wartościowaniem, zyskując ponadczasową jakość dzieła historycznego, czy też posługiwać się Historią … „ku pocieszeniu sponsorów”... którzy przeznaczą dotację na wielką, bądź co bądź pracę. Tym niemniej sam materiał zdjęciowy , dźwięk... jak i chronologia wydarzeń... bardzo poruszają. Można było zobaczyć...np. młodego W. Churchilla , owego grabarza Imperium Brytyjskiego.
6-11 20:30:32 Robert Ł. 4 XI 2014 Dość ciekawy, choć wyraźnie stronniczy panel „Drogi do Niepodległości” w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych... Przedstawienie animatorów Polskiej Niepodległości.
6-11 20:30:07 Robert Ł. 24 X 2014 „Światowit ze Zbrucza – wiele pytań, mało odpowiedzi”- wykład prof. M.Parczewskiego wraz z późniejszą dyskusją w Inst. Archeol. i Etnol. PAN. Dla mnie swoista kontynuacja niezwykle ciekawych wykładów prof. Kruszewskiego nt. Historii Cywilizacji w których uczestniczyłem w ramach EUTW przed rokiem, czy wykładów prof. Wojciechowskiej sprzed 2 lat, na temat formowania się kanonu Biblijnego. Tym razem niedawne postawienie typowych zdroworosądkowych pytań przez parę młodych naukowców z Ukrainy... zaowocowało podjęciem poważniejszych badań naukowych, nad sprawą zdawałoby się od 150 lat przesądzoną we wszystkich wydawnictwach edukacyjnych. Forma sporu między „imaginacją, a krytyczną pojmowaną możliwością".
21-10 2:16:29 Robert Ł. 19 X 2014 „Tańce barokowej Francji” w cyklu Muzyka Dawna w Wilanowie... Piękna sala muzealna, piękne obrazy na ścianach ... i stylowa dla baroku muzyka salonowa. Jednak najbardziej w pamięci zachował się ów taniec pary młodych wykonawców, w strojach i formie charakterystycznej dla epoki. Jak piękny rozkwitający kwiat. I zaraz pojawiło się pytanie... co było powodem zniszczenia tego świata... eterycznych form - jak piękno wykluwającego się z pąka kwiatu, honorowych pojedynków na szpady, wojen gabinetowych, etc... przez Rewolucję Francuską, z całą jej brutalnością ? Otóż to była sztuka... niczym piękny kwiat, tyleż cudowny … co jednak nietrwały... gdy zapomniano o tym, cementując piękno.. pudrem, perukami, gorsetem... co zakrywało zepsucie, intrygi, syfilis i obłudę, gdy zapomniano... iż kwiat o tyle jest piękny, o ile... zostaje ścięty przed przekwitnieniem... musiało się to tak skończyć. Ale to, co było dane zobaczyć dzisiejszego dnia... to idea piękna w czystej postaci... Wielka wdzięczność dla wykonawców za przybliżenie tamtego klimatu... Wstęp wolny.
17-10 21:27:59 Robert Ł. 17 X 2014 „Requiem” d-moll W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją J. Maksymiuka, wraz z solistami A. Fafrecką, W. Franek, P. Maciejowskim, K.Bączykiem - w Bazylice św. Krzyża na Krak. Przedm. Po raz kolejny w tym miejscu … „duch Elfów ze świata 'Innego' … spłynął na ziemski padół” . Piękne wykonanie znakomitego dzieła. Tym razem tylko cudem trafiłem na miejsce siedzące z widokiem na wykonawców i całe wydarzenie, nieodzowne do pełnej kontemplacji Piękna dźwięku i obrazu. Świątynia wypełniona słuchaczami. To pierwszy dzień chłodu jesieni... Niełatwo było się wybrać pokonując siły inercji... ale na tą niespełna godzinę... faktycznie dane było trafić do... 'Innego Świata'. Wzruszające dla wszystkich uczestników wydarzenia... łącznie z Artystami. Właściwe miejsce... piękne dzieło, wspaniali wykonawcy. Wstęp Wolny.
12-10 22:09:01 Robert Ł. 12 X 2014 Kilka dni temu
próba wytrzymałości
na warsztatowym koncercie Landesjugendorchester z Nadrenii-Westfalii w auli UMFC. Utwory tzw. moderny z ok. 1910 r. Jeszcze niedawno zupełnie inaczej byłaby określona. Całe szczęście, że to dopiero wprawki b. młodego zespołu. Toż to kiedyś będzie piękna orkiestra... dziś już prawie 100 osobowa, która być może zdobędzie się też na inny repertuar. Tego dnia ... wykonanie sopranistki miało pewien urok.
Dziś zaś kameralny koncert żeńskiego Chóru Ekumenicznego przy kościele Ewangelicko-Reformowanym - „Nulla dies sine linea”. Krótkie formy polskie i zachodnioeuropejskie. Pierwszy raz też byłem w miejscu wykonania
Kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym. Sympatyczny wieczór.
12-10 22:07:50 Robert Ł. 7 X 2014 Cudowny wieczór w Pałacu w Wilanowie z tańcem 'jiutamai' w
wykonaniu Tokijyo Hanasaki. Może to nie taniec, raczej 'sztuka ruchu'... w której odbiła się w całej wyrazistości i nieskazitelności dusza dawnej Japonii. Dążenie do perfekcji w każdym geście, każdym kroku, spojrzeniu, odsuwanie tego co niepotrzebne, przypadkowe,
rozproszone. Niezwykłe piękno minimalizmu, skromności i prostoty.
Sztuka jako forma medytacji... Sam 'taniec' o tradycji sięgającej
późnej epoki Edo. Piękne kimona, i układy estetyczne (akompaniament)
... zestawione następnie przemiennie z muzyką polską, z początku niezbyt szczęśliwie dobraną... ale w II części już znakomicie się komponującą... (2 ostatnie utwory i finał...- chóru kameralnego prowadzonego przez M.Zytke) . Raz jeszcze podkreślę piękno wykonania T. Hanasaki... jakiż ogromny żal... że ta sztuka piękna,
kształtowanego przez wieki, wymagającego wielu lat doskonalenia
kunsztu... rozpadła się po przegranej wojnie... wraz z zupełnie
chybioną apologetyką anglosaskiego barbarzyństwa. Jakby Japonia bez
tej komponenty traciła swą duszę. Było to oczywiste... sądzę że dla
każdego... kto mógł tego wieczoru ujrzeć to na własne oczy, i odczuć ...tchnienie przeszłości.
5-10 18:52:49 Robert Ł. 5 X 2014 Koncert zespołu „Le Passioni dell'Anima” w ramach cyklu „Muzyka dawna” w Muzeum Narodowym w Warszawie – Al. Jerozolimskie. Na początku żywe wykonanie przepięknej sonaty B-dur G.F. Haendla, potem interesujący utwór na renesansową lutnię (M. Zalewski), następnie trochę 'ogólnotematycznej' muzyki późnego baroku... i na koniec również b. ładna sonata IV G.F. Telemanna. Ten początek i koniec wraz z bisem... pozostawił najlepsze i poruszające szczerze wrażenie... Instrumentarium z epoki.... z wyraźnym zaznaczeniem pary skrzypiec (K. Guz, G.Lalek) , oczywiście i tradycyjny wtedy a charakterystyczny klawesyn . Miły wieczór... zakończony po koncercie - ... przy ładnej pogodzie - spacerem rozświetlonymi ulicami śródmieścia. Wstęp Wolny.
28-9 19:13:06 Robert Ł. 28 IX 2014 Koncert organowy pary wykładowców UMFC w Warszawie w Kościele Wszystkich Świętych na ul. Grzybowskiej.
W jesiennym i wieczornym półmroku Świątyni... muzyka organowa stanowiła znakomity podkład pod porządkowanie się rozproszonych i gubiących się niekiedy w ciągu dnia myśli.
W jej tle pięknie brzmiały słowa psalmów. I to chcę podkreślić... Muzyka organowa nie koncentruje uwagi... stanowi natomiast tło... na którym inne treści mogą znaleźć swoje właściwe miejsce...
Potem msza z pięknym udziałem parafialnej scholi. Po niedzielnym wieczorze.... i mądrym 'Słowie' - można rzec, jest nadzieja - by to co 'rozproszone' na nowo ... 'pozbierać'.
1 2